БРЪСНАРСТВО

Бръснарството е вторият голям раздел след Фризьорството, който се развива изключително динамично и самостоятелно през последните 4-5 години. Клиентите вече имат много по-високи изисквания и Бръснарят трябва да отговори на тях. Освен мъжко подстригване, са нужни и умения в подстригването и оформянето на брада и мустаци, стайлинг и боядисване.

brusnarstvo.jpg

История и традиции в БръснарСтвото

За оформянето на мъжката коса има сведения от най-древни времена и епохи, като са използвали всякакви инструменти и сечива от бита за да се подстригват и бръснат. Арабите (Берберите) полагат основата на съвременнто Бръснарство и го извисяват до нивото на изкуство. Те изработват специализирани ножици само за бръснене и бръсначи.

 
chris-knight-491586-unsplash.jpg
 

МЪЖКО ФРИЗЬОРСТВО

Въпреки голямото разнообразие на мъжкото подстригване, могат да се обособят следните видове:

 

подстригване

цяло остригване

Изцяло снемане на косите за по-добра хигиена, проветряване, различни медицински манипулации, кожни проблеми, напреднало оплешивяване или по желание.

Независимо че това е едно от най-лесните подстригвания, има важни правила, които трябва да се спазят за да стане професионално и естетически издържано. Ние винаги подхождаме индивидуално към всеки клиент, като следваме добре установена процедура от няколко стъпки. 

Най-напред уточняваме височината на остригването, преглеждаме растежа, за да се намали през гребен ако е по-дълга косата. След което минаваме с най-ниския номер или без предпазител винаги срещу растежа на косъма. Почистваме с четка от твърд естествен косъм, за да отстраним късите подстригани косми. Оглеждаме внимателно от всеки ъгъл за пропуски и стърчащи косми. Измиваме и подсушаваме.

средно подстригване

Подстригване, при което косата се взема до средата на ушите, се нарича средно. За него са възможни два варианта на изпълнение:

1. По-широко разпространен вариант, при който косата се взема с машинка с гребен №1 на височина до средата на ушите, след което с машинка №0000 се засича и почиства вратът. С ножица и гребен се изтънява косата в тилната и слепоочната част, докато получим постепенен преход.

2. При втория вариант работим с мaшинка №0000, като движим машинката по косата (не по главата) и придаваме идеална постепенност на преливането без да иползваме различни предпазители на машинката. Изтъняваме и оформяме с ножица и гребен. При този вариант е необходимо бръснаря да ритежава по-богато въображение, опит, съвършена техника и естетически усет. Подстригването е по-бавно, но за сметка на това, по-красиво, при което бръснарят демонстрира своя почерк и индивидуалност. Подстригването е приложимо при по-редки и светли, меки коси.

 

ниско (френско) подстригване

Подстригване, при което косата на врата се взема на височина между 1 и 2 см. от яката на ризата, а отстрани се изтънява леко за да може да се оформи линията около ушите. Това подстригване се е наложило като модна линия най-напред във Франция и се характеризира с висока естетика и елегантност. Подходящо е за млади хора и клиенти на средна възраст. Ниското подстригване бръснарят изработва с мaшинка №0000, ножица и гребен.

При него за по-финото изтъняване на косата се прибягва до помощта на бръснарския гребен, който се поставя така че зъбите му да попаднат под зъбите на машинката, която се движи върху бръснарския гребен.

Високо

При високото подстригване косата по периферията на главата се взима с 2-3 см. по-високо, отколкото при средното. Това подстригване е подходящо и за по-възрастни хора или клиенти с побелели коси. При вземането на косата по периферията с машинка №1 трябва да се повдига гребена на машинката и да се повдига от главата от една линия.

След това се оформя зоната около ушите и сколуфите (бакенбардите) с ножица и гребен. Ако косата е по-дълга в теменната част, тя трябва да се намали “чрез пръсти”, като над челото се оставя по-дълга, а колкото по-близо се достига към върха и към тила на главата, постепенно се намалява.

Видове мъжко подстригване. Кликнете на снимките, за да разгледате и останалите от галерията.

 

немско с бръснач (т.н. SKIN FADE)

При това подстригване вместо с най-ниския номер на машиката №00000, се взима с бръснач по цялата периферия на главата или повече, според желания резултат. Подстригването с бръснач е по-трайно, с по-ярко изразен преход, в последствие на което, на косата, и на главата се придава повече естетичност. Има 2 варианта при този тип подстригване:

1. STEP DOWN – При този подход очертаваме линията, от която постоянно намаляваме номерата на машинката рез 1-2 см. докато стигнем до 0. Постоянно преливаме, а периферията в областта на тила и покрай ушите се минава с бръснач и машинка за контур FINALE, индивидуално според клиента.

2. STEP UP - Когато постепенно от 0 надграждаме и плавно с милиметри сменяме на всеки 1-2 см. с преливане. Този подход изисква повече прецизност, защото ако се увлечем и вземем по-голяма зона, с ниския номер трудно ще направим преливането.

високо немско (т.н. FADE)

Подстрижка с машинка №0000, намерила най-широко приложение сред мъжкото население в Германия. При него косата се взема постепенно с машинка №00000 на височина до най-изпъкналата част на главата. При подстригването косата се премахва напълно на по-голяма част от главата. Подходящо е за клиенти с правилни глави, с по-светла коса, без физически белези и щръкнали уши, за спортисти и хора, които се потят много.

За да се получи необходимия преход, се работи с различни предпазители на машинката, която се движи диагонално и срещу растежа на косъма за по-добро преливане. Бръснар с добър опит може да го направи само с най-ниския номер на машинката, като косата се дооформя с ножица и гребен. Въпреки спазването на правилата, е възможно при по-тъмна коса или при глава с кожни гънки да се получат остри линии. Тук можем с върха на ножицата да пикираме или да филираме по-изпъкналите и плътни участъци. Задължително измиваме, за да проверим дали няма дефекти, които се забелязват само на чиста коса.

 
 
joshua-boyd-751088-unsplash.jpg

прически

А ла БРОС или още “ЧЕТКА” или “Канадска ливада”

Това определено е една от най-трудните мъжките прически. Бръснарят трябва да притежава съвършена техника. При нея косата на теменния сектор се оставя права, така че наподобява четка, откъдето идва и названието му. Подходящо е при остра, права и много гъста коса. А ла Бросът има 3 класически разновидности:

1. Павоъгълен

2. Със заоблени ръбве

3. Тип “Корито”

Днес се прилагат модерни и съвременни разновидности на тази прическа. Подстригването започва от дясната страна, като се работи с машинка с номер №1 и се стремим да получим вертикална плоскост, като зад ухото преминава в овален вид. Оформя се тилът и лявата част. Предвижването на машинката с гребена постепенно и равномерно се отдалечава от кожата, така че горе на линиите между слепоочията и теменния сектор да се образува правоъгълен ръб. Косата от теменния сектор се сресва и се изправя с помощта на четка за да може да се подстриже хоризонтално. 

Започва се подстригване на водоравни пояси, като височината на надчелния сектор се оставя най-дълго. Колкото повече се отива към върха на главата, става все по-къса, до пълното й сливане с косата от тила. В теменния и слепоочния сектор се работи много внимателно, за да не се вземе по-ниско отколкото трябва. След машинката се довършва с ножица и гребен, което е най-сложният момент в подтригването. Косата отново се изправя с твърда четка, след което се застава зад главата и с бавни и прецизни движения на височината на подстриганата с машинка коса се дооформя.

 

 

 

Подстригване с бръснач

След Втората Световна Война се налага като мода подстригването на мъжка коса с бръснач. Подстригва се на мора коса, като косата се сресва на път над дясното слепоочие. След сресването се работи от дясната страна, бръсначът се хваща по 1-ви начин, а гребенът - с три пръста на лявата ръка. Първо косата се сресва отгоре-надолу, след което целият слепоочен сектор се сресва назад и с бръснача се доизтънява и намалява. След това се изтънява тила и врата.

Най-дълга трябва да се остави косата на предната половина на теменния сектор. Към върха на главата, на тила и надолу към врата, косата се оставя постепенно по-къса. За да се провери равномерността по гъстотата и по дължината, цялата коса се сресва на различни посоки, обхваща се с пръсти и при нужда се изравнява.

ПОМПАДУР

Тази прическа носи името на любовницата на френския крал ЛУИ XV - Мадам Дьо Помпадур и e известна сред жените през 18 век. През 50-те години на миналия век Елвис Пресли преръща тази прическа в легендарна. Късо подстригана отстрани с машинка, най-често с много рязка граница и много голяма височина и обем отгоре.

Хит

При това подстригване машинките не намират приложение. Цялостно подстригване на косата се прави с филиращ бръснач. Подходяща е за по-дълги и чупливи коси, които имат нужда от скъсяване и филиране (разреждане) едновременно. Изисква се много творчество и познаване на филиращия бръснач за направата на прецизна прическа.

Абсолютен ХИТ като мъжка модна линия в началото на 70-те години. Подстригва се на мокро, разделя се на път. Косата се хваща с гребена на малки кичури и с бръснача се реже и разрежда. За да се запази плътността, изтъняването става към върха на косата. Бакенбардите се оставят по-дълги и косата около тях също по-плътна

 

бръснене

Мустаци, Коса, Брада

allef-vinicius-354911-unsplash.jpg

Оформянето на брадата и мустаците е основен дял в мъжкото фризьорство. Съвременните мъжки визии несъмнено включват и оформянето и поддържането на тези елементи.

Както при подстригването, така и при бръсненето, много внимателно оглеждаме клиента за белези, кожни образувания, петна или заболявания по кожата, които биха ни попречили безпроблемното бъснене. Бръснарят трябва да поддържа безупречна лична хигиена и да съблюдава стриктно смяната на ножчетата за бръснене и стерилизирането на всички инструменти, индивидуално за всеки клиент. Бръснарските инструменти са гребен, бръснач, контурна машинка, финале, четка за сресване и почистване, четка и метална купичка за бъснарския крем.

Има 3 класически начина на държане на бръснача и всеки един от тях е за конкретна зона на лицето. Наклонът на бръснача е 15-20°, a движенията са плавни, без натиск, само с чупка на китката. Гаранция за добро бръснене са множество фактори като способностите и професионлната подготовка на бръснаря, внимателното и старателно боравене с бръснача. Топлата памучна кърпа затопля и подготвя кожата за предстоящето бръснене. Важни са също качествените ножчета, пяна и масла, които подготвят косъма да омекне и да се отлепи от лицето. И двете ръце на бръснаря са в действие по време на цялото бръснене - докато дясната ръка (най-често) оперира с бръснача, то лявата опъва хубаво кожата над зоната която се бръсне за да няма порязване и за да е гладко и качествено бръсненето.

3 техники на бръснене в зависимост от посоката на работа:

-Бръснене по посока на растеж на косъма

-бръснене напречно на растежа на косъма

-бръснене срещу растежа на косъма (контра)

Бради и Мустаци

Това са всички косми по лицето на мъжа, които са оставени да растат свободно или са оформени. И при брадите и мустаците, както и при подстригванията има мода и трендове, които се следват. Освен заради модата, бради се пускат и поради други съображения - подражание на популярни личности, прикриване на дефекти на лицето, свръхчуствителна кожа на лицето и невъзможност от бръснене. Носенето на брада е задължително за духовните лица и членове на религиозни секти. Брадите се разделят според формата си най-общо на 3 групи, а останалите са производни на тях:

-Свободната (т.н. Руска) брада е най-общо равномерно растяща. При оформяме в горният край космите се намаляват с преход за да може по-късите косми да прикрепват стоящите над тях по-дълги косми.

-Правоъгълна брада (Каре) - тя се оформя, като космите се подрязват отстрани и отдолу. С гребена се обхващат само върховете на космите, които се отрязват в права линия.

-Конусовидна брада (Клин) - при изработването на този вид брада космите от двете страни на лицето и по врата се вземат с бръснач. С ножица и гребен се оформят само краищата в конусообразна форма, която се получава като се пресичат страничните линии така,че да образуват остър ъгъл.

Съвременните (модни) бради се носят предимно от млади хора, имат подчертан индивидуален характер, което поражда и твърде голямото разнообразие. Обикновено дължината на космите е около 5-8 см. При изработването им се контурират с бръснач, който ясно очертава брадата.

Общо правило при оформянето на брадите е, космите да се сресват с твърда бръснарска четка и да се поглежда в огледалото за да се получи пълна симетрия.

 

Заповядайте в нашия салон!

 

ценоразпис